World Cup i bandy

World Cup i bandy
Mischa Svesjnikov.JPG
Matchsituation från World Cup 2007.
Sport(er)bandy
LandSverige Sverige
PlatsLjusdal
Sandviken
Tidpunktoktober (torsdag-söndag)
År1974- (herrar)
2003- (damer)
Tidigare namnDAF-cupen (1974-1975)
DEX-cupen (1976-1979)
Geografisk omfattninghela världen
ArrangörFederation of International Bandy

World Cup i bandy (svenska: Världscupen i bandy), är en bandyturnering för klubblag från hela världen, en världscup som spelas årligen i Sverige under ett veckoslut i oktober.

Från början spelades turneringen alltid i Ljusdal, men Sandviken har stått värd för World Cup sedan 2009. Genom ett samarbete mellan Internationella Bandyförbundet (FIB), Ljusdal och Sandviken har en överenskommelse slutits. World Cup kan spelas i Sandviken tills Ljusdal har fått en hall och återigen kan arrangera cupen. Det milda vädret i Sverige i oktober har lett till att FIB kräver att World Cup ska spelas inomhus för att garantera bra is.

Turneringen

Turneringen startar under torsdagen och spelas till söndagen. Matcher spelas olika tider på dygnet, även om natten, och "nattbandy" har blivit ett begrepp. Sedan 2003 spelas även en turnering på damsidan, i Edsbyn. I Bollnäs spelar herrjuniorerna [1].

Turneringens namn

Turneringens namn har varierat genom åren: Sedan 1980 har dock alltid World Cup funnits med, och detta kallas turneringen vanligtvis.

  • 1974 - "DAF-cupen"
  • 1976 - "DEX-cupen"
  • 1980 - "Dex World Cup"
  • 1984 - "World Cup Ljusdal"
  • 1986 - "SJ World Cup" då SJ blev huvudsponsor
  • 1999 - "Ljusdal Cup" då cupen blev utan huvudsponsor
  • 2004 - "Polar Bandy World Cup"
  • 2005 - "ExTe World Cup"

Historik

I slutet av oktober 1974 spelades den första cupen, DAF-CUPEN. Upphovsmannen var Björn Swartswe, dåvarande tränare för Ljusdals BK. Swartswe hörde ett av Sven "Plex" Petterssons referat från Tiomila i orientering och tyckte att något liknande, det vill säga en stor tävling som inleder säsongen, borde bandyn också ha. Volvohandlaren Göran Sundell hjälpte Björn med kontakterna in på Volvo som nappade på idén och sponsrade cupen med DAF-bilar de första fem åren. Spelet utökades med tiden från tre till fyra dagar och från 2006 utökades turneringen från 4 till 5 gruppspelsgrupper, och antalet lag från 16 till 20. 2006 spelades gruppspelsmatcher även i Edsbyn Arena i Edsbyn. 2008 minskades återigen antalet lag från 20 till 16.

Vid 2008 års turnering flyttades semifinalerna och finalen på grund av det varmare vädret och den dåliga isen dock till Edsbyn Arena [2]. Inför 2009 års turnering meddelade flera topplag i Sverige och Ryssland att man kommer bojkotta turneringen det året på grund av "dåliga arrangemang" i 2008 års turnering, samt kostnad [3].

I januari 2009 meddelade det internationella bandyförbundet att man krävde att turneringen redan från 2009 års upplaga spelas inomhus. I Ljusdal saknades då ännu bandyhall [4].

I maj 2009 meddelades att 2009 och 2010 års upplagor skulle spelas inomhus, i Göransson Arena i Sandviken, med målet att det till 2011 års turnering skulle finnas en bandyhall i Ljusdal [5].

När ingen hall fanns där skrev Sandviken ett kontrakt med FIB om att få anordna cupen 2011, 2012 och 2013. Ljusdal får söka cupen 2014 om det då finns hall att spela i på orten.[6]

Utveckling

Till den första upplagan hade man svårt att få ihop fullt antal lag, det vill säga 16 stycken. Bandyledare runt om i Sverige hade svårt att se nyttan av att spela bandy mitt i natten. En del tog dock cupen mycket seriöst och såg en rejäl chans att spela ihop laget på fullstor plan medan andra såg cupen mindre seriöst och mer som ett festligt avbrott i uppladdningen inför serieallvaret.

I dag

I dag är det många fler än de 16 lag som får vara med som vill vara med och i flera omgångar har det också arrangerats en B-turnering för lag från länder som USA, Kanada, Ungern och Nederländerna.

Vinnare genom åren

Herrar

ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
1974
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Sandvikens AIK4-2Sverige Brobergs IF
1975
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Brobergs IF3-2Sverige Sandvikens AIK
1976
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Finland OLS3-2Sverige Västerås SK
1977
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Brobergs IF6-1Sverige IK Sirius
1978
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Brobergs IF4-1Sverige Ljusdals BK
1979
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Edsbyns IF5-4Sverige Örebro SK
1980
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IF Boltic5-4Sverige Edsbyns IF
1981
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IF Boltic6-0Sverige Brobergs IF
ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
1982
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sovjetunionen Jenisej2-1Sverige IF Boltic
1983
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Brobergs IF4-0Sovjetunionen Jenisej
1984
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sovjetunionen Jenisej5-4Sverige Ljusdals BK
1985
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IF Boltic2-1Sovjetunionen Jenisej
1986
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IF Boltic2-1Sverige Vetlanda BK
1987
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Västerås SK3-0Sovjetunionen Dynamo Moskva
1988
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Vetlanda BK3-1Sverige Selånger SK
1989
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Västerås SK3-0Sverige Sandvikens AIK
ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
1990
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sovjetunionen HK Zorkij5-2Sverige Vetlanda BK
1991
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Edsbyns IF6-3Sverige Sandvikens AIK
1992
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IK Sirius7-0Sverige Sandvikens AIK
1993
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Vetlanda BK4-2Sverige Ljusdals BK
1994
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Västerås SK5-2Sverige Sandvikens AIK
1995
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IF Boltic2-1Sverige Västerås SK
1996
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige IF Boltic6-3Sverige Falu BS
1997
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Västerås SK4-1Sverige Ljusdals BK
ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
1998
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Falu BS2-1Sverige Västerås SK
1999
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Hammarby IF7-0Sverige Ljusdals BK
2000
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Västerås SK2-1Ryssland Jenisej
2001
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Hammarby IF2-1Sverige Sandvikens AIK
2002
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Sandvikens AIK3-2Ryssland HK Vodnik
2003
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Ryssland HK Vodnik4-3Sverige Sandvikens AIK
2004
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Ryssland HK Vodnik8-5Sverige Sandvikens AIK
2005
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Sverige Bollnäs GIF3-2Sverige Edsbyns IF
ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
2006
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Ryssland Dynamo Moskva7-6Ryssland HK Zorkij
2007
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Ryssland Dynamo Moskva5-0Sverige Edsbyns IF
2008
Detaljer
Sverige
Ljusdal
Edsbyn
Sverige Edsbyns IF3-2Sverige Bollnäs GIF
2009
Detaljer
Sverige
Sandviken
Sverige Hammarby IF6-2Ryssland HK Zorkij
2010
Detaljer
Sverige
Sandviken
Ryssland Dynamo Kazan3-1Sverige Hammarby IF
2011
Detaljer
Sverige
Sandviken
Ryssland Jenisej4-3Sverige Sandvikens AIK
2012
Detaljer
Sverige
Sandviken
Ryssland HK Zorkij3-0Ryssland Jenisej
2013
Detaljer
Sverige
Sandviken
Ryssland Dynamo Moskva3-0Ryssland Dynamo Kazan
2014
Detaljer
Sverige
Sandviken
Sverige Västerås SK4-1Sverige IFK Vänersborg
2015
Detaljer
Sverige
Sandviken
Ryssland Jenisej5-0Sverige Sandvikens AIK
2016
Detaljer
Sverige
Sandviken
Sverige Västerås SK4-1Sverige Villa Lidköping BK
2017
Detaljer
Sverige
Sandviken
Sverige Sandvikens AIK4-3Ryssland HK Jenisej

Damer

ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
2003
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige AIK6-5Sverige Edsbyns IF
2004
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige AIK1-0Ryssland Record Irkutsk
2005
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige Sandvikens AIK3-0Sverige Edsbyns IF
2006
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige Sandvikens AIK2-1Sverige IFK Nässjö
2007
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige Sandvikens AIK1-0Sverige Västerstrands AIK
2008
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige AIK4-3Ryssland Record Irkutsk
2009
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Ryssland Record Irkutsk7-1Sverige Västerstrands AIK
2010
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige AIK2-1Ryssland Record Irkutsk
2011
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige AIK6-3Sverige Kareby IS
2012
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Ryssland Record Irkutsk4-0Sverige AIK
2013
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige Kareby IS3-3, 4-3 efter förlängningRyssland Record Irkutsk
2014
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige Kareby IS3-3, 5-4 efter straffslagRyssland Record Irkutsk
2015
Detaljer
Sverige
Edsbyn
Sverige Kareby IS4-2Sverige AIK
2016
Detaljer
Sverige
Surte
Ryssland Record Irkutsk4-1Sverige Hammarby IF

Veteran

Resultat 2012 -

ÅrVärdort(-er)VinnareResultatAndra plats
2012
Detaljer
Finland
Villmanstrand
Ryssland HK Volga Uljanovsk1-1Kanada Bandy Québec

Maratontabell

Maratontabell enligt den gamla World Cup-organisationens poängberäkning, där en vinst ger två poäng och en oavgjord match ger en poäng. Totalt har 85 olika klubbar varit representerade i turneringen.

Säsongerna 1974/1975-2016/2017

PosKlubbSVOFGMIMMål per matchPoäng
1Sandvikens AIK1388518355583024,04188
2Västerås SK1258014314492393,59174
3Edsbyns IF1357323394843243,59169
4Ljusdals BK1166012443553203,06132
5Jenisej835913113691334,45131
6Broberg1155113514473243,89115
7Bollnäs GoIF/BF97527393312273,41111
8Dynamo Moskva64439123021064,7295
9Hammarby IF74439222701793,6595
10Boltic724210202441153,3994
11Zorkij713611242281583,2183
12Vetlanda BK5233316211964,0669
13Vodnik53285201751473,3061
14Villa Lidköping BK55263271881583,4155
15IFK Motala3925014116702,9750
16Falu BS3923312130993,3349
17IK Sirius4321715129893,0049
18Selånger452251893852,0749
19Kuzbass41198141791064,3746
20Dynamo Kazan271818115584,2637
21Uleåborg66149431272541,9237
22IFK Vänersborg34152171161073,4132
23SKA Chabarovsk15121254193,6025
24Baikal Energy261121381833,1224
25SKA Netyanik32112191141133,5624
26IFK Kungälv22841051502,3220
27Ale-Surte30831963772,1019
28IFK Helsingfors366525541261,5017
29Stabæk6672571014211,5316
30Botnia247116501162,0815

Pos = Position; Säs = Säsonger; S = Spelade matcher; V = Vunna matcher; O = Oavgjorda matcher; F = Förlorade matcher; GM = Gjorda mål; IM = Insläppta mål

Källor

  1. ^ Svenska Bandyförbundet 28 oktober 2010 - Mini World Cup för 25:e gången
  2. ^ Bandybyn 26 oktober 2008 - Herrarnas World Cup drar till Edsbyn Arkiverad 22 augusti 2010 hämtat från the Wayback Machine.
  3. ^ Sveriges Radio 27 oktober 2008 - Topplagen nobbar nästa års World Cup
  4. ^ Sveriges Radio P4 Gävleborg 20 januari 2009 - Krav att World Cup ska spelas inomhus redan i år
  5. ^ Svenska Bandyförbundet 7 maj 2009 - World Cup flyttar till Sandviken
  6. ^ ”Hela Hälsingland”. 29 april 2011. http://helahalsingland.se/sport/bandy/1.3112578-adjoss-till-world-cup-. Läst 16 oktober 2011. 

Externa länkar